שם בית הספר:
הגליל נהריה
שילובון - תרחישים אותנטיים
הקניית מיומנויות לשילוב ילדים במסגרות רגילות
הפקת כלי מאמן באתגרי שילוב, להקניית מיומנויות הכרחיות לשילוב התלמיד בעל הפרעות התנהגות במסגרות הרגילות, לתקופת הקורונה ובכלל.
על האתגר
מה הסיפור?

מטרת בית הספר היא להקנות לתלמיד בעל הפרעות התנהגות מיומנויות למידה, תקשורת, ויסות ושליטה עצמית – גם כדי לשלבו מחדש בחינוך הרגיל.

הצורך וההזדמנות עליהן האתגר עונה

בתקופת הקורנה לא ניתן לשלב את הילדים במסגרות הרגילות, כיוון שבשל מגבלת הקבוצות לא ניתן לערב תלמידים משני בתי ספר.

האתגר

"השילובון" הוא אוסף של תרחישים אותנטיים, המזמנים התמודדויות מאתגרות לילד בעל הפרעות התנהגות המשולב במסגרת רגילה. מכל תרחיש הופק דיאלוג ממוחשב, ומתלווה אליו רפרטואר תגובות אפשריות לאירוע, כשהילד מתבקש לבחור את אחת התגובות, עליה הוא מקבל משוב רפלקטיבי (לא שיפוטי). כך, דרך "השילובון", התלמיד לומד להגיב בדרך יעילה, אדפטיבית ובלתי אלימה למצבים מאתגרים, בדרך שמגבירה את סיכוייו להשתלב מחדש במערכת החינוך הרגילה.

תעודת זהות
שם בית הספר:
הגליל נהריה
סמל מוסד:
220392
שלב גיל:
יסודי
יישוב:
נהריה
רשות:
נהריה
מחוז:
צפון
שם המנהל/ת:
ד"ר אלון בודנשטיין
חברי צוות פיתוח:
מוביל - אורי אלון, אלון בודנשטיין, ציפי מייזנר, גאולה שייביץ
הכלים שפיתחנו
"השילובון" - מאמן אתגרי שילוב

הכלי הינו מקוון.

קישור לאתר

אופן ההפעלה

התלמיד ישב מול מסך מחשב, ויבחר תרחיש מתוך תפריט תרחישים. התפריט ממוין על פי הפרופיל של התרחיש (מיקום ותקופת זמן), ולפיכך נוצרו 9 פרופילים שונים של תרחישים.

בכל משימה מוצג באופן קצר וממצה תרחיש ובו סיפור המעשה (מספר שורות) ואפשרויות תגובה. התלמיד בוחר בתגובה מתאימה בעיניו למצב, ומקבל משוב מהמחשב. כמו כן, מופנה הלומד למשאבי למידה, כגון סרטוני וידיאו וכלים מנטליים, מתוך תיבת האוצרות לשליטה ולניהול עצמי, שפותחה בבית הספר הניסויי הגליל נהריה במסגרת אגף מו"פ ניסויים ויוזמות של משרד החינוך.

האימון מושלם כשהתלמיד פעל בכל אחד מתאי הטבלה שבתפריט, ולמד את רפרטואר התגובות לכל אחד מהפרופילים.

לאחר ביצוע כל משימה ממוחשבת, מומלץ לשוחח עם התלמיד אודות האתגר, ולהגיע עימו לתובנות בנוגע להתנהגותו העתידית במצבים זהים או דומים לתרחיש שתואר במשימה.

משך זמן: ביצועה של כל משימה לוקח בין 20-10 דקות (תלוי במידת ההעמקה).

ניתן לקיים את הפעילות גם בזוגות, דבר שעשוי לזמן דיון מפרה בין התלמידים.

 

אפשרויות ומגבלות הכלי: אנו אוספים עדין משובים, כך שנוכל להגדיר אפשרויות ומגבלות לאחר שנלמד את המשובים ולאחר הכנסת שיפורים.

***

אהבתם? אולי יעניין אתכם גם: ויסות רגשי, אתר פרקטיקות להוראה איכותית