ערכה מתודולוגית:
חשיבה
מערכתית

כתב: יותם הכהן

3.3 תופעות מורכבות במערכות

הדפוסים הפשוטים שתוארו בפרק הקודם מייצרים יחד דפוסים מורכבים מעניינים מאוד במערכות. אנחנו יכולים לחוות שינוי פתאומי, עמוק, במערכת, ואנחנו יכולים לראות חתירה לאיזון ושיווי משקל למרות הפרעות וניסיונות שינוי. בנוסף אנו עשויים לראות תופעות בעלות דמיון מפתיע ברמות המיקרו והמאקרו של המערכת.

3.3.1 תופעות מתהוות

אחד ההיבטים המרתקים ביותר בעולם המערכות הוא זה של תופעות מתהוות (emerging phenomena). מערכות חוות לעתים מצב של קפיצה תפקודית שמשנה מהותית את המציאות במערכת. המעבר ממולקולות לחיים, הקמה של ארגון, התהוות של מציאות טכנולוגית חדשה – כל אלו הן תופעות מתהוות. יש תנאים מסוימים לקיום של התהוות מסוג זה, אך כמעט אף פעם לא ניתן לייצר אותן באופן מתוכנן. למעשה, התופעה המתהווה הבדל איכותי, שנוצר מתוך החיבור ומייצר דפוס בר-קיימא. התהוות התופעה מייצרת לא פעם מציאות ״פשוטה יותר״ – אנחנו מעדיפים לדבר על ״החברה״ ולא על מילוני שותפים, אנחנו יכולים לתאר מגמות כלליות ששותפים בהם מיליוני אנשים וכן הלאה.

 

כיצד בעיות מורכבות הופכות לפשוטות יותר | אריק ברלוו

3.3.2 מעבר פאזה

תיאור נוסף של שינויים רדיקליים במערכות נמצא ברעיון של מעבר פאזה, שמתאר שינוי שאיננו הדרגתי. הרעיון נולד בעולמות של התרמו דינמיקה ומתאר את המעבר בין מציאות של נוזל וגז, שמחייבת השקעת אנרגיה רבה, אך לבסוף מולידה שינוי מהיר ונרחב. באותו אופן, זרמי עומק במערכות שפועלים במשך שנים, לעתים מובילים למעברי פאזה מהירים שמשפיעים באופן יסודי על כלל המערכת.

דוגמה | לתופעה מתהווה רוחבית בחינוך היא הכניסה של האינטרנט לתוך המציאות החינוכית בעידן הסמארטפונים. השינוי הזה מייצר תופעות מתהוות חדשות ביחס לקשב, לערך של ידע ומידע וכדומה, באופן שמשנה היבטים יסודיים במציאות הלמידה.

עוד על תופעות מתהוות

הגחה

3.3.3 פרקטלים

תופעה מרתקת נוספת במערכות היא היכולת לזהות דפוסים דומים מאוד ברמת המיקרו והמאקרו של המערכת. תופעה זו מכונה פרקטל ונולדה בעולמות המתמטיים, שם צורה פשוטה מייצרת צורה מורכבת כאשר משכפלים אותה.

כך, למשל, נוכל לראות דמיון בין התנהגות של ילד אחד, או קבוצת ילדים, לבין מערכת היחסים בין מורים והורים בסביבת בתי הספר, או אפילו בין בית הספר והרשות או המחוז.

3.3.4 חתירה לאיזון

לצד תהליכים של שינוי מהיר שמוליד תופעות נוספות, קיימים תהליכים של הומאוסטזיס (שימור של מצב קבוע בסביבה שאיננה יציבה) וחתירה לאיזון. ניתן לראות למשל את המנגנונים של בעלי דם חם הפועלים לשימור חום הגוף כתהליך של הומאוסטזיס וחתירה מתמדת לאיזון. לרוב, קיימים מנגנונים הפועלים באופן מובהק לשימור מצב זה. במצב של הפרעה, או משוב חיובי מן החוץ, המנגנון מגיב באופן שמשמר את המצב הרצוי.

החתירה לאיזון יכולה להיות גורם חיובי (למשל בכך שהיא מסייעת למערכות להתמודד עם טלטלות ומשברים) אך גם גורם מקשה מאוד בקידום שינוי. אנו עשויים למצוא את עצמנו משנים נדבך אחד אך נתקלים במופעים אחרים של הבעיה במקומות אחרים (ראו להלן – בעיה סוררת).

 

דוגמאות של פרקטלים בטבע (מתוך ויקיפדיה האנגלית)

 

איור מס' 11: גבישי קרח עולים לכדי התעבות פרקטלית

 

איור מס' 12: פרקטל הנוצר מקריעה של יריעות דבק אקרילי

 

איור מס' 13: פרקטל הנוצר מחשיפה למתח גבוה

 

איור מס' 14: ברוקולי המציג צורה פרקטלית