סדנה | מבחנים באינטרנט פתוח

האם הדור הבא של המבחנים כבר כאן?

כאן 11 ביקר בתיכון משלב ברנקו וייס בצורה הדס – ומדווח הישר מתוך מבחן באינטרנט פתוח בכיתה ט׳, חלק מניסוי ראשון מסוגו בעולם. ראו כיצד הם עושים זאת הלכה למעשה, ומהן התוצאות מניסוי הפרדיגמה החדשה בלמעלה מ-30 בתי ספר בישראל.

בסדנת ״מבחנים עם אינטרנט פתוח״, שוחחו 60+ המשתתפים על התפיסה החדשה ועל הסיבות הפדגוגיות שמצדיקות, אולי אפילו מחייבות, ליישם שיטה זו. בהקלטה תוכלו ללמוד לא רק על הרעיון אלא גם על הפרקטיקה – למשל, כיצד בדיוק מנסחים שאלות שמותאמות לפרדיגמה החדשה. רמז – הן שונות מאד מהמקובל!

 

״יש לי 700 דולר, אני בעל דרכון ישראלי. כיצד אני יכול להגיע לכלכותה במהירות המירבית?״. במצגת תגלו כיצד שאלה זו יכולה להיות במוקד של מבחן משמעותי באמת.

להעמקה

מחקר מקיף בדק את הישגי התלמידים שנבחנו באינטרנט פתוח.

ציטוט מתוך פרק המסקנות:

כאשר בוחנים את ממצאים בשתי השנים נראה שעולות שלוש מסקנות עיקריות:

1. שתלמידים בעלי הישגים נמוכים בשיטת ההערכה הרגילה הראו באופן עקבי שיפור משמעותי בהישגיהם כאשר נבחנו עם אינטרנט פתוח. שיפור זה מתקבל מעבר להבדלים במקצועות הלימוד וברמת השאלות שניתנו להם. משום ההבדלים באיכות ובאופי השאלות שניתנו לתלמידים בשתי שנות הניסוי יש להתייחס לנתונים במידה של זהירות. עם זאת, הממצא של ציונים גבוהים יותר אצל בעלי הישגים נמוכים גורף למדי.

2. ממצא חשוב נוסף הוא צמצום הפערים בין תלמידים בעלי הישגים גבוהים לאלה בעלי ההישגים הנמוכי ם על פי שיטת ההערכה הרגילה. אף שהפערים בין תלמידים ברמות ההישגים נשארים משמעותיים, האפשרות לצמצמם על ידי שינוי שיטת ההערכה היא בעלת חשיבות רבה. שכן, המגמה הלאומית לצמצום פערים עודנה בסדר עדיפות גבוה, ונראה ששינוי אופן ההערכה פועל בכיוון הרצוי .

3. נקודה חשובה היא המסקנה שכולנו, כולל המורים, בטוחים שילדים יכולים להשתמש באינטרנט לצורך הפקת מידע, שהרי הם שקועים ברשת שעות אין ספור. הניסוי העלה שאוריינות מידענית אינה בהכרח זהה לשימוש רב ברשת, ושיש ללמד את הילדים ולאמנם ביכולת להפיק מידע אמין ברשת. כלל המורים שהשתתפו בניסוי ציינו זאת.

לקריאת דו״ח המחקר המלא

הרעיון של מבחנים באינטרנט פתוח מסקרן אתכם?

במצגת תמצאו הצעה להתנסות בכתיבת שאלות מתאימות למבחנים כאלה. רמז: הן שונות מהשאלות הרגילות.

סדנאות נוספות במפגש 1

סדנת מבחנים עם אינטרנט פתוח | אתם נמצאים כאן, בדף הסדנה

האם הדור הבא של המבחנים כבר כאן?

סדנת אני.קום וקורות החיים שלי |

כיצד תלמידים יכולים לסלול פרקים חדשים בקורות החיים שלהם בתקופת הלימודים, ולתעד אותם? דף הסדנה >>

סדנת פנאי פלוס

נהיגה אוטונומית בעולם רווי פנאי (איך להכין ילדים להתמודד עם זמן פנוי?)

דף הסדנה >>

ניווט חזרה למפגש מרכז

חזרה לדף הבית של מפגש 1 | פתיח + הרצאת פתיחה | המציאות משתנה: כיצד מגמות עתיד ישפיעו על החינוך. דף המפגש >>