הוראה ולמידה במיקוד אישי

מגמה חברתית

ננו-למידה  (Nanolearning) – עידן המידע הביא עמו ירידה בהיקף הקשב ועלייה בעייפות המסך. מוח האדם מופגז בהתראות והודעות מסיחות כל העת. התגובה האנושית לאותות אלה היא עלייה בהורמון המתח, קורטיזול, הפוגע ביכולת הפיזית של הלומד להתרכז ולעבד כמויות מידע גדולות. מאידך, הוכח כי למידה במנות קצובות וקצרות מגבירה את היכולת ללמוד ולזכור מידע, יעילות הלמידה גדלה בהדרגה, ועימה תשומת הלב של הלומדים ויכולת הלמידה שלהם. מתודולוגיות למידה אלו מאפשרות לנהל טוב יותר את פערי הכישורים המתמשכים.[426] ננו-למידה[427] מציעה "ביסים של למידה", המספקים ללומדים מידע בכמויות קטנות יותר ובמשכי זמן קצרים יותר. בשיעורים מקוונים (במסגרת למידה קבועה או במסגרת  היברידית) פעילויות ננו-למידה עשויות להיות שימושיות ויעילות במיוחד.

תרשים 55 פעילויות ננו למידה

למידה אותנטית – עוסקת בהתמודדות עם נושאים הרלוונטיים לחיי הלומדים. היא מספקת ללומדים חוויות של התמודדות עם אתגרים ומצבים בעולם האמיתי שיסייעו להם לרכוש מיומנויות וכישורי חיים מתאימים. בתרשים 55 מוצגים מאפייני הלמידה האותנטית,[428] שהם: פיתוח קשרים אישיים, הזדמנויות לפעלנות, מטרות ברורות ואחריות ללמידה ולעשייה, גישה מבוססת חקר, שיתופי פעולה, אוֹתֶנְטִיוּת, יצרנות וזמן לרפלקציה עצמית והרהור.

תרשים 56 מאפייני למידה אותנטית[429]

למידה דרך פעולה – פעילות צוותית להתמודדות עם בעיות אמיתיות בזמן אמת. למידה זו, שפותחה בעולם העבודה והנמצאת כעת בשימוש נרחב, משפרת מיומנויות פתרון בעיות ופתרון סכסוכים.[430] למידה אותנטית אפשר ורצוי לקדם באמצעות יישום תוכניות המשותפות לבית הספר ולארגונים מקומיים בקהילה, במגזר העסקי, במגזר השלישי ובעולם האקדמי. במסגרת התוכניות יבצעו הלומדים למידה פעילה ויצרנית בתוך הארגונים ובהנחייתם.[431] פרויקט Big Picture,[432] המיושם במדינות רבות בעולם ולאחרונה גם בישראל, הוא דוגמה לשיתוף פעולה כזה, המשלב לומדים במקומות עבודה בפרויקטים אמיתיים של הארגון ובהנחיה אישית של מנטור ממקום העבודה.

שעת גאונות[433](Genius Hour)  טכניקה חינוכית חדשה למדי, המאפשרת ללומדים לעבוד על פרויקטים שהם בוחרים בעצמם בקצב אישי ובמשך שעה בכל יום. אלו יכולים להיות רעיונות המיושמים במהירות, דוגמת בניית דגם עיר במחשב , כתיבת שיר או הצגה או למידה על עבודת החלומות שלך. כאשר הלומדים קובעים את המטרות והקצב שלהם, הם מפתחים כישורי חשיבה עצמאיים, יצירתיות, ובאופן אידיאלי גם אהבה אמיתית ללמידה. ובדרך זו מייצרים מוטיבציה ללמידה ומגבירים את מעורבות הלומדים בכיתה. שעת גאונות היא נדבך של למידה ממוקדת לומד, שבה המורה מוותר על השליטה ועובר לתפקד כמדריך ללומדים בתהליך הלמידה העצמי שלהם, וזאת באמצעות זיהוי תחומי העניין שלהם והובלתם לחשיבה ביקורתית. לתלמידים היא מאפשרת חופש ומרחב לחקור, לבנות, ליצור או להציג כל דבר, על פי בחירתם באמצעות פרמטרים שהגדירו המורים. שעת הגאונות כוללת שלושה כללי מפתח:[434]

תרשים 57 שלושה כללי מפתח לשעת גאונות

שימוש בהכרת תודה כפדגוגיה – הכרת תודה משקפת את הגישה של מערכת החינוך לשיפור השלומות, מערכות היחסים והלמידה. הוכח כי תרגול הכרת תודה מוביל לעלייה ביכולת ההתמקדות של הלומדים בכיתה ומאפשר להם להישאר גמישים בעת התמודדות עם קשיים. בה בשעה המורים גם הם הצליחו  להתמודד טוב יותר עם לחץ. נראה שגישה זו רלוונטית ביותר בתקופות של מצוקה, והתחושות החיוביות שהיא מייצרת עשויות לתמוך ולעזור בהתמודדות עם החרדה והלחץ הקוגניטיבי ועם תחושות אי-הוודאות וחוסר הביטחון המשותפים לרבים כיום[435].

למידה דרך פליאה (Learning through wonder) – בלמידה זו אירוע הגורם לפליאה, דוגמת קשת בשמיים, משמש טריגר ללמידה, משום שהוא יוצר חוויה המעוררת עניין וסקרנות אצל הלומדים. הרצון של הלומדים לחקור אירועים מפליאים בחיי היומיום מוביל ללמידה. מורים יכולים לכלול פליאה בפעילויות למידה, טיול בטבע יכול לחשוף דפוסים המסודרים לפי מודל מתמטי ואשליות ראייה ו״קסמים״ יכולים לעורר שאלות של סיבתיות ועקרונות מדעיים. מפגשים מופלאים כאלה מניעים את הלומדים לראות תופעה מנקודות מבט רבות ומגוונות.[436]

למידה מבוססת דיון מתמקדת במעורבות הפעילה של הלומד ובריבוי טקסטים, היא מאפשרת ללומדים לחלוק ידע, לדון ביחסי כוח ולהיות מודעים לצורות מרובות של אוריינות. כמו כן, היא מסייעת להקנות ללומדים מיומנויות של הצגת טיעון רציונלי וחשיבה מסדר גבוה. גישה זו חשובה במיוחד בעידן טכנולוגיות המידע, כאשר התוכן האינטרנטי מכונן את הדרך של קבלת מידע, עיבודו ובניית משמעותו.[437]

[426] ,[427] ,[428] ,[429] ,[430]

[431] 10 Ways Authentic Learning Is Disrupting Education, Marianne Stenger, InformEd 2018

[432] ,[433] , [434]

[435] INNOVATING PEDAGOGY 2021, institute of Educational Technology, The Open University

[436] , [437]

מופיעה גם ב:
,
,
2021

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

2020

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.