העצמה אנושית – שיפור יכולות קוגניטיביות

מגמה חברתית

העצמה אנושית הינה תהליך באמצעותו מתחזקת יכולתו הפיזית והקוגניטיבית של האדם ומאפשרת לו לבצע משימות שקודם לכן לא היו אפשריות בעבורו.[84] למשל, כורים משתמשים בחיישנים לבישים כדי לשפר את בטיחותם, וחיילים משתמשים באוזניות מציאות רבודה המאפשרות מודעות מצב חסרת תקדים וגישה מידית למידע קריטי. אולם העצמה אנושית מיועדת לשפר גם את יכולתו של האדם לחשוב ולקבל החלטות טובות יותר. העצמה אנושית עלולה לשנות את המשמעות של להיות אנושי, מאחר שהיא מרחיבה את טווח היכולת האנושית. העצמה לא פולשנית אפשרית בעזרת מציאות רבודה וטכנולוגיה לבישה.

הגבול בין העולם הווירטואלי לעולם האמיתי ממשיך להישבר, והוא מספק חוויות עוצרות נשימה שלפני זמן קצר ניתן היה לחוות רק ביצירות מדע בדיוני.[85] סביבות 'אימרסיביות' (אופפות) מאפשרות למשתמש "להיטמע" במציאות מדומה (VR – Virtual Reality), שבה תמונות, צלילים ומגוון תחושות מציבות אותו בעולם דמיוני מרהיב, שהחוויות המיוצרות בו דומות לחוויה האמיתית. מציאות רבודה (AR – Augmented Reality) מוסיפה פריטים וירטואליים לסביבת העולם האמיתי, אשר נותר מרכזי, אך היא משפרת אותו בעזרת פרטים דיגיטליים ומרבדת שכבות תפיסה חדשות המשלימות את המציאות או את הסביבה. המציאות המעורבת (MR – Mixed Reality) מפגישה בין עולם אמיתי ואלמנטים דיגיטליים. לדוגמה, היא מאפשרת לתפוס פריט ממשחק ולעשות בו שימוש, כמו להכות עם מוט וירטואלי דמות דמיונית במרחב. אך בעוד שבמציאות רבודה מתקשרים עם פריטים וסביבות פיזיות ווירטואליות באמצעות טכנולוגיות חישה והדמיה מהדור הבא, מציאות מעורבת מאפשרת להיות עם רגל אחת (או יד) בעולם האמיתי, והשנייה במקום דמיוני, תוך פירוק הבחנות יסוד בין אמיתי לדמיוני, והיא מציעה חוויה שיכולה לשנות את הדרך שבה אנשים משחקים ועובדים היום. מציאות מורחבת (XR – Extended Reality)   היא טכנולוגיה המאפשרת לשלב עולמות וירטואליים ופיזיים באמצעות מציאות רבודה ומציאות מעורבת בסביבות הפקה חיות כדי ליצור חוויות סוחפות לחלוטין. זהו מונח מטרייה המתייחס לכל הסביבות והאינטראקציות המשולבות, מציאותיות ווירטואליות, שמיוצרות באמצעות טכנולוגיית המחשב וכוללות את כל הטכנולוגיות לעיל. אכן, דמיון ומציאות מעולם לא התערבבו זה בזה באופן משכנע כל כך.

שימוש במגוון טכנולוגיות מציאות מדומה אינו משמש רק למטרות בילוי, כי אם, בין היתר, גם לצרכים הבאים:

  • שירותי בריאות – אימונים, סימולציות כירורגיות ובמרכזי שיקום לאחר פציעה.
  • קולנוע וטלוויזיה – סרטים ותוכניות ליצירת חוויות ייחודיות
  • נסיעות וירטואליות – טיולים באזורים ובמוזיאונים
  • ספורט מקצועי –פיתוח ומעקב אחרי תוכניות אימונים העוזרות לספורטאים מקצוענים וחובבים
  • משחקים – משחקי אסטרטגיה, הרפתקאות ומשחקי תפקידים
  • חינוך – למידה והדרכה, ובייחוד פעילויות שביצוען במציאות יסכנו את הלומד.

[84] , [85]

 

מופיעה גם ב:
,
,
2021

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

2020

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.