שירותים פיננסיים משתנים

מגמה חברתית

התאמה אישית – מומחי שיווק מקדמים את היתרונות של ההתאמה אישית כדי למשוך ולשמר לקוחות. מאגרי עתק של נתונים ובינה מלאכותית מסייעים לעבד, לאחסן ולהניע תובנות מהנתונים כדי לאפשר התאמה אישית מיטבית. לבנקים יש מידע רב על אודות התנהגות לקוחות, היסטוריית גלישה וחברה. בינה מלאכותית מאפשרת שילוב רב-ערוצי בזמן אמת של תובנות אלה כדי לספק חוויית שיווק אישית רלוונטית לכל אחד מהלקוחות. עם זאת, כדי שהמוסדות יצליחו להפיק תועלת ממיון זרמי המידע, נדרשת טכנולוגיית ניתוח נתונים עוצמתית מאוד.

(robotic process automation) RPA, אוטומציה של תהליכים רובוטיים – מדובר בטכנולוגיה חדישה המאפשרת לרובוטים של תוכנה לחקות כל אינטראקציה שיש לאדם עם מערכת קיימת. חשוב לציין כי רוב כלי ה-RPA נבדלים מלימוד מכונה ובינה מלאכותית, הכוללת למידת המערכת מניסיונה כדי לשפר את ביצועיה במשימה. על סמך נתונים מצטברים, טכנולוגיה זו חשובה לאין שיעור לעסקים. היא מאפשרת  תהליכים כגון העלאת לקוחות, אימות, הערכות סיכונים, בדיקות אבטחה, דיווח נתונים וניתוחם, תהליכי תאימות כמו גם רוב הפעילויות הניהוליות החוזרות על עצמן. פעילויות אלו תורמות לתהליכי קבלת החלטות המבוססים על הערכה של כמויות עצומות של נתונים מובְנים ובלתי-מובְנים, תהליך שאילולא הטכנולוגיה היה כרוך בהשקעה עצומה של משאבים. הדבר משחרר את כוח האדם של הבנק לבצע פעילויות מורכבות יותר, בעלות ערך מוסף. חברות פיננסיות כבר עושות שימוש במכונות חושבות, והתקדמות אוטומציה של תהליכים רובוטיים תמשיך לסייע למוסדות פיננסיים להיות יעילים ואפקטיביים יותר. עם זאת, חשוב לציין כי אין לראות ב-RPA סיכון למשרות, אלא לראות בה הזדמנות פז לקליטת חידושים ולהתקדמות, מאחר שמערכת זו עשויה לפנות לעובדים זמן רב, שבו יוכלו להתמקד ביצירתיות כדי להניע שיפורים.

בלוקצ'יין ( (Blockchain ימשיך לשבש את המוסדות הפיננסיים, מעבר לאבטחת הנתונים. במילים הפשוטות ביותר, ניתן לתאר את הבלוקצ'יין כמבנה נתונים המחזיק ברשומות של עסקאות תוך הקפדה על אבטחה, שקיפות וביזור. ניתן לדמיין זאת כשרשרת או כרשומות המאוחסנות בצורות של בלוקים שאינם נשלטים על ידי רשות מרכזית אחת.[163] הבלוקצ'יין הוא מעין ספר חשבונות מבוזר הפתוח לחלוטין לכול  ברשת. אולם מרגע שמידע מאוחסן בבלוקצ'יין, קשה מאוד לשנות אותו. כל עסקה בבלוקצ'יין מאובטחת בחתימה דיגיטלית שמוכיחה את האותנטיות שלה. הנתונים המאוחסנים בבלוקצ'יין חסינים מפני זיופים ואינם ניתנים לשינוי, וכך ממוזערים עד למקסימום הסיכויים לביצוע פעילויות הונאה כלשהן או להיתכנות של כפילות עסקאות. הבלוקצ'יין תורם במגוון רחב של יישומי בנקאות והשקעות, והוא מסייע ללקוחות לבצע עסקאות תשלום בטוחות יותר. סביר להניח שאימוץ של בלוקצ'יין בתעשייה לא יתרחש עד שנגיע לנקודת מפנה, ואולם כשיגיע הזמן הזה, הרגולטורים יצטרכו לקבוע את השיטות הטובות ביותר להפעלת הטכנולוגיה ולפיקוח על השימוש בה.

הארנק הדיגיטלי – משמש בייחוד לתשלומים ניידים. חידושים בתשלומים ניידים עשויים לסלק לחלוטין את הארנקים המסורתיים מחיינו, שכן הצרכנים הגלובליים מסתמכים פחות ופחות על מזומנים. לגוגל, אפל, טנסנט ולעליבאבא כבר יש פלטפורמות תשלומים משלהן, והן ממשיכות לפרוס תכונות חדשות כמו בקרת גישה ביומטרית, טביעת אצבע וזיהוי פנים, מה שעשוי להפוך למסלול התשלום המועדף בעשור הקרוב.

צ'טבוטים – לקוחות של מוסדות פיננסיים נהנים משירותי 24/7 שממשקי שיחה אלה מספקים, שכן האפשרות למענה מיידי ופתרון תלונות מהיר משפרת את חוויית הבנקאות האישית במידה רבה. ממשקי שיחה מספקים גם דרך קלה וחסכונית לארגונים במגזר הפיננסי לקבל משוב לקוחות. לדברי גרטנר, עד שנת 2020 צ'טבוטים יתקשרו עם לקוחותיהם של 85% מהבנקים והעסקים. על פי אחד הדיווחים, צ'טבוטים פיננסיים חוסכים יותר מארבע דקות בכל אינטראקציה, ואם זה אכן כך, הרי שלכל בנק אינטרס  להשתמש בהם.

 

[163]

מופיעה גם ב:
,
,
2021

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

2020

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.